1000 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!
Whatsapp İLETİŞİM 0533 155 45 85
Menu
Hesabım
Sepet0

Okula Başlayan Çocuklar için Kıyafet Seçimi

 • Anasayfa
 • Blog
 • Okula Başlayan Çocuklar için Kıyafet Seçimi

Okula başlamak her çocuk için oldukça heyecanlı bir andır. Yeni bir ortama girmek, yeni insanlarla tanışmak ve henüz tanımadığı bir rutinin içine dahil olmak çocukları oldukça heyecanlandırır. İlk kez okula başlayacak çocuklar için yapılacak okul alışverişinde alınacak en önemli ürünler arasında okul kıyafetleri yer alır. Okul kıyafetleri çocuklar için en önemli şeylerden biridir. Çünkü okul kıyafetleri çocukların üzerinde en az 5-6 saatlik bir süre boyunca kalır. Bu nedenle de okul kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Çocuğunuzun konforu ve dolayısı ile daha başarılı bir eğitim dönemi geçirmesi için çocuk okul kıyafeti seçiminde dikkat etmeniz gereken tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. 

Çocuklar için Okul Kıyafeti Seçiminin Önemi

Çocuk okul kıyafeti seçimi birçok açıdan önemlidir. Çocukların günün en az 5-6 saatlik bir dilimini okulda geçirdiği göz önüne aldığımızda kıyafet seçiminin önemi daha fazla ortaya çıkıyor. Doğru şekilde çocuk okul kıyafeti seçmek şu açılardan önemlidir:

 • Öncelikle doğru kıyafetleri seçmek çocuğunuzun cildinin okulda olduğu süre boyunca nefes alması ve cildini irite etmemesi açısından önemlidir. 

 • İkinci olarak doğru kıyafetler seçmek çocuğunuzun hareket kabiliyetinin kısıtlanmaması açısından da oldukça önemlidir. 

 • Aynı zamanda doğru okul kıyafeti seçmek çocuğun okul başarısı üzerinde de bir etkendir. Doğru şekilde seçilmiş okul kıyafetleri çocuğunuzun kendisini rahat hissetmesine, dolayısıyla da okulda öğreneceği şeylere daha fazla odaklanabilmesine neden olacaktır. 

Görüldüğü gibi okul kıyafetlerinin doğru seçilmesi çocuğun fiziksel sağlığından okul başarısına kadar birçok konuda dolaylı yoldan etkilidir. Peki doğru okul kıyafeti seçimi nasıl yapılır?

Okul Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Çocuğunuzun okul kıyafetlerini seçerken belirli noktalara dikkat ederek çocuğunuzun çok daha konforlu bir eğitim dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

 • Birçok okul, öğrencileri için kıyafet yönetmeliklerine sahiptir. Öncelikle çocuğunuzun gideceği okul yönetimi ile görüşerek okul üniformaları hakkında bilgi almalısınız. Eğer çocuğunuz ilkokula değil de kreşe ya da anaokuluna başlayacaksa genellikle üniforma giymez. Bu durumda da yine okul yönetimi ile görüşerek ihtiyaç duyulabilecek kıyafet listesini almalısınız. 

 • Okul üniformalarında temel parçalar mevsime göre değişkenlik gösterir. Gömlek, tişört, pantolon, etek, şort, hırka, yelek, sweatshirt gibi parçalar genellikle okul üniformalarında yer alır. Burada okulun sizden istediği ürünleri tedarik etmek zorunda olsanız bile bu ürünlerin uygun kalitede üretildiğinden emin olmalısınız. Özellikle de direkt olarak tene temas eden gömlek, tişört ya da pantolon gibi ürünlerin pamuklu kumaştan üretilmiş olması ve rahat bir kalıba sahip olması önemlidir. 

 • Soğuk havalarda kullanılan hırka, yelek ya da sweatshirt gibi ürünlerinde soğuktan koruma etkisi yüksek olan kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat edebilirsiniz. 

 • Okul kıyafetinde biye, kravat ya da rozet gibi aksesuarlar varsa bu aksesuarları çocuğunuz için güvenli hale getirebilirsiniz. 

 • Eğer çocuğunuz üniforma giymeyecekse okul tarafından istenen listedeki tüm parçaları tamamlayın. Anaokulu ya da kreşe başlayacak çocuklar için pamuklu, rahat kalıba sahip, gerektiğinde kendisinin çıkarıp giyebileceği kolaylıkta kıyafetler seçmeye özen gösterin. Uyku saati gibi zamanlar için rahat edeceği pijamalar ve ihtiyaç halinde kullanabileceği yedek çamaşır ve havlu gibi ürünleri de okul kıyafetleri arasına ekleyebilirsiniz. 

Okul Kıyafeti Seçiminde Yapılan En Yaygın Hatalar

Özellikle ilkokula başlayacak çocuklar için çocuk okul kıyafeti seçiminde en sık yapılan hataların başında yanlış beden seçimi gelir. Çoğu anne baba hızlı gelişen çocuklarına bir sonraki sene de giyebilmeleri için büyük beden okul kıyafetleri alır. Ancak bu durum çocuğun okulda kendisini rahat hissetmemesine ve rahat hareket etmemesine neden olabilir. Bu da okul başarısını doğrudan etkiler. Bu nedenle çocuğunuza bedenine tam uyum sağlayan okul kıyafetleri almalısınız. İkinci olarak okul kıyafetlerinin sentetik kumaşlardan seçilmesi de yapılan bir diğer hatadır. Sentetik okul kıyafetleri de çocuğun rahatsız hissetmesine neden olacaktır. 

İlginizi çekebilir: İdilBaby ile 2023-2024 Çocuk Modası

Diğer Yazılar

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır

İdilbaby & Mamino’da yüzlerce ürün keşfedilmeyi bekliyor.

ALIŞVERİŞE BAŞLA
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet {{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 87})[0].Name}}
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
ÜRÜNLER
 • {{p.Name}}

  {{p.OldPrice }} TL
  {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN