1000 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!
Whatsapp İLETİŞİM 0533 155 45 85
Menu
Hesabım
Sepet0

Çocuklara Hijyen Alışkanlıkları Kazandırmanın Yolları

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çocuklara Hijyen Alışkanlıkları Kazandırmanın Yolları

Anne babalar için çocuklarına kazandıracakları en önemli alışkanlıklar arasında kişisel bakım ve hijyen alışkanlıkları gelir. Çocuklara hijyen alışkanlıklarını kazandırmak onların sağlıklı yaşam becerileri geliştirmelerine yardımcı olur ve enfeksiyonların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Küçük yaşlarda hijyen alışkanlıklarını kazanmış çocukların ileriki yaşlarda daha sağlıklı ve bilinçli bireyler olduğu gözlemlenmiştir. Hijyen alışkanlıklarının kazanımı çocukların yalnızca kişisel sağlıklarını değil aynı zamanda çevreye gösterdikleri özeni ve genel toplum sağlığına katkı sağlamalarına da yarar.

Çocuklara hijyen alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu davranışı açıkça anlatmaktır. Davranışın neden gerekli olduğu, ne gibi faydalar sağladığı gibi şeyler çocuğun yaşına uygun şekilde anlatılabilir. El yıkamak ve diş fırçalamak gibi alışkanlıklar bir oyun haline getirilebilir. Bu oyunların sonunda belirli ödüller vermek çocuğunuzu bu davranışları rutin haline getirmesinde de etkili olabilir. 

Çocuklara hijyen alışkanlığı kazandırırken oyuncaklardan yardım alınabilir. Çocuğunuzun en sevdiği oyuncak üzerinden hijyen alışkanlıkları oyunlaştırılarak görsel şekilde anlatılabilir. bu da çok daha etkili ve kalıcı öğrenme sağlar.

Çocuklara kazandırılması gereken ilk ve en önemli hijyen alışkanlığı el yıkamaktır. Ellerin en az 15-20 saniye yıkanması gerektiği çocuklara uygulamalı şekilde gösterilmelidir. Ardından tuvalet temizliği de çocuklara öğretilmesi gereken önemli konulardan biridir. Bunun için eğitici kitaplardan da yararlanılabilir. Öksürürken ve hapşırırken ağız kapatmak, su ve sabuna ulaşmanın mümkün olmadığı yerlerde el hijyeni sağlamak, yemeklerden önce ve yemeklerden sonra el ve ağız temizliğini sağlamak ve diş fırçalamak da çocuklara kazandırılması gereken önemli hijyen alışkanlıklarıdır. Aynı zamanda ilerleyen yaş dönemleri için çocuklara nasıl banyo yapmaları gerektiği de anlatılmalıdır. Genellikle çocuklar belli bir döneme kadar anne babaları tarafından yıkanır. Bu süre boyunca çocuklara kendi başlarına yıkandıklarına neler yapmaları gerektiği uygulamalı şekilde anlatılabilir. 

Ebeveynlerin Rolü ve Sorumluluğu

Çocuklara hijyen alışkanlığı kazandırmanın ilk yolu çocuklara iyi bir rol model olmaktır. Bu anlamda ebeveynlere oldukça büyük bir iş düşer. Anne babalar çocuklarına hijyen alışkanlıkları kazandırırken tüm bu alışkanlıkların kendilerinde de davranışa dönüşmesi gerekir. El yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız kapatma, yemek öncesi ve sonrası temizlik gibi konularda anne babaların bu davranışları sık sık çocuklarının önünde tekrarlaması gerekir. İyi bir rol model olmanın yanı sıra bu davranışların gelişmesi için ebeveynlerin çocuklarına karşı teşvik edici olması da oldukça önemlidir. Motive edici konuşmalar, kazanılan hijyen alışkanlıklarının anne babayı mutlu ettiğinin belirtilmesi ya da küçük ödüllerle bu teşvik sağlanabilir. Aynı zamanda bu alışkanlıklar kazandırılırken anne babanın eğlenceli ve eğitici yaklaşımları ile çok daha kolay bir şekilde edinilebilir. Ebeveynlerin çocuklara hijyen alışkanlıklarının kazandırılmasındaki önemli sorumluluklarından biri de çocuklarla açık iletişimde bulunmalarıdır. Açık şekilde iletişim kurmak ve hijyen alışkanlıkları kazandırmanın ne gibi faydalar sağlayacağı ve neden gerekli olduğu gibi konular çocuğun yaşına uygun şekilde açık bir biçimde anlatılmalıdır.

Okul ve Kreşlerde Yapılması Gerekenler

Çocuklara hijyen alışkanlıkları kazandırma konusunda ailelere olduğu kadar okul ve kreşlerdeki öğretmenlere de büyük bir görev düşer. Ev ortamından uzaklaşan çocuklar alışmış oldukları konfor alanından uzaklaştıkları için kişisel hijyen konusunda bazı aksaklıklar yaşayabilirler. Bu aksaklıkların yaşanmaması için öğretmenlerin bu hijyen alışkanlıklarının unutulmaması için özel bir çaba sarf etmesi gerekir. Özellikle tuvalet kullanımından sonra tuvalet temizliği ve el yıkama alışkanlıklarının yerine getirilip getirilmediği gerekli durumlarda kontrol edilmeli ve çocuklar bu davranışlar için teşvik edilmelidir. Bu gibi davranışların okullarda tekrarlanması okul içerisinde enfeksiyonların yayılmaması açısından da oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu alışkanlıkları kazanmakta zorlanan çocukların, bu davranışları yapan arkadaşlarını görerek daha kolay hijyen alışkanlıkları edinmesi de mümkün olabilir.

İlginizi çekebilir: Çocukların Öğrenme Becerisi Nasıl Gelişir?

Diğer Yazılar

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır

İdilbaby & Mamino’da yüzlerce ürün keşfedilmeyi bekliyor.

ALIŞVERİŞE BAŞLA
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet {{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 87})[0].Name}}
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
ÜRÜNLER
  • {{p.Name}}

    {{p.OldPrice }} TL
    {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN