1000 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!
Whatsapp İLETİŞİM 0533 155 45 85
Menu
Hesabım
Sepet0

Çocuklar için Sanat Etkinliklerinin Faydaları ve Öneriler

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çocuklar için Sanat Etkinliklerinin Faydaları ve Öneriler

 

Sanat yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Özellikle de çocuklar için sanat faaliyetleri çocukların kendilerini daha iyi şekilde ifade edebilmeleri, hayal güçlerini geliştirmeleri ve ince motor becerilerini ilerletmeleri için oldukça önemlidir. Aynı zamanda sanat etkinlikleri çocukların hayallerini somut şekilde ifade edebilmelerinde, el-göz koordinasyonlarının gelişmesinde ve odaklanma yeteneklerinin artmasında da etkilidir. Duygusal gelişim açısından da sanat etkinlikleri çocuklara birçok fayda sağlar. Çocuklar sanatsal faaliyetler ile kendi duygularını keşfedebilir ve bunları çok daha kolay bir şekilde anlamlandırabilir. Bu gibi nedenlerle özellikle okul öncesi dönemde ebeveynlerin çocuklarını sanat etkinliklerine katılmaları konusunda desteklemesi oldukça önemlidir. 

 

Sanat etkinlikleri çocukların okul dışındaki zamanlarını daha verimli hale getirme konusunda oldukça etkilidir. Okul yaşamındaki öğrenme becerilerini, düşünme biçimlerini ve öğrendiği bilgileri gösterebilme yetilerini de geliştiren bu etkinliklere çocukların erken yaşlarda başlaması oldukça önemlidir. Özellikle de okul öncesi dönemde çocukların sanat etkinliklerine yönlendirilmesi ve bu konuda desteklenmesi çok önemlidir.

 

Sanat etkinliklerinin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinden biri de seçim yapma, karar verme, planlama ve uygulama gibi yeteneklerini geliştirmesidir. Sanat ile ilgilenen çocukların aynı zamanda kendilerini ifade ederken daha rahat hareket edebilmeleri onların daha özgüvenli bireyler olmasına da yardımcı olur. Kısacası sanat faaliyetlerinde bulunan çocukların özgüvenleri daha hızlı şekilde gelişiyor.

Sanat Etkinlikleri Çocukların Sosyal ve Kültürel Farkındalığını Nasıl Artırır?

Sanat etkinlikleri çocuğun fiziksel gelişiminin yanı sıra duygusal ve sosyal gelişimine de büyük katkı sağlar. Düşüncelerini sanat etkinlikleri ile daha iyi ifade edebilen çocuklar, gelişen bu ifade yeteneklerini kendi sosyal ilişkilerinde de kullanabilirler. Sanat etkinlikleri sayesinde duygularını keşfeden çocuklar akranlarının ve çevrelerindeki diğer kişilerin duygularını da anlamaya başlar ve bu da sosyal farkındalıklarının artmasını sağlar. Sanat etkinlikleri çocukların çevrelerine karşı da daha duyarlı olmalarına yardımcı olur. Bu da çevrelerindeki olayları daha dikkatli incelemelerini ve gözlemlemelerini sağlar. Bu sayede çocuklar analiz yetenekleri yüksek bireyler haline gelir.

 

Çocuklar sanat etkinlikleri sayesinde daha meraklı bir kişiliğe sahip olur. Bu da olayları farklı açıdan değerlendirmelerine yani olaylara farklı bir pencereden bakmalarına kapı açar. Zamanlarını daha verimli ve yapıcı şekilde değerlendirmeyi öğrenen çocuklar kültürel öğelere de yönelmeye başlar. Çocuklar kendi kültürlerini, örflerini ve adetlerini sanat yolu ile öğrenebilir. Resim, müzik ve dans gibi sanat aktiviteleri çocukların kendi kültürlerini öğrenmede ve bu anlamda gelişmelerinde de oldukça etkilidir.

Çocuklar için Eğlenceli Sanat Faaliyetleri

Sanatın birçok farklı dalı var. Çocuklar için de gerçekleştirilebilecek birbirinden eğlenceli sanat aktiviteleri bulunuyor. Resim, müzik, heykel ve el işi gibi birçok sanat dalında çocuklar için birbirinden eğlenceli sanat faaliyetleri bulabilmek mümkün.

 

Suluboya, pastel boya, guaj boya gibi birçok farklı teknikler resim yapmak çocuklar için oldukça eğlenceli olabilir. Söz konusu renkler olduğunda yapılabilecek bir diğer sanat aktivitesi de patates baskısı olabilir. Patateslerin üzerine çizilecek şekillerle kağıtların üzerine rengarenk baskılar yapılabilir. Farklı aktiviteler olarak kartonlar ve elişi kağıtları ile projeler hazırlanması da eğlenceli sanat aktivitelerinden sayılabilir. 

 

Çocukları bir müzik aleti çalmaya yönlendirmek, tiyatro ya da drama dersleri aldırmak da çocuklar için eğlenceli sanat aktiviteleri arasında yer alır. Burada önemli olan çocukların ilgi alanlarını ve yeteneklerini tespit ederek çocuğu bu yönde desteklemektir. Sanat etkinliklerinin çocuklara olan faydaları göz önüne alınarak onları bu alanda desteklemek çocukların hem eğitim hayatlarında olumlu şekilde ilerlemesine hem de bilişsel ve zihinsel yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlanması oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir: Çocuklar İçin Eğlenceli ve Eğitici Aktiviteler

Diğer Yazılar

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır

İdilbaby & Mamino’da yüzlerce ürün keşfedilmeyi bekliyor.

ALIŞVERİŞE BAŞLA
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet {{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 87})[0].Name}}
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
ÜRÜNLER
  • {{p.Name}}

    {{p.OldPrice }} TL
    {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN