1000 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!
Whatsapp İLETİŞİM 0533 155 45 85
Menu
Hesabım
Sepet0

Çocuklar İçin Eğlenceli ve Eğitici Aktiviteler

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çocuklar İçin Eğlenceli ve Eğitici Aktiviteler

Teknolojide yaşanan gelişmeler kimi zaman hayatımızı kolaylaştırsa da bazı durumlarda olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Özellikle yeni dönem çocukların teknolojik gelişmeler sonucunda yaşadığı “ekran bağımlılığı” kavramı anne babaları endişelendiren durumlardan biri. Birçok anne baba çocuğunu televizyon, tablet ve akıllı telefon ekranlarından uzak tutmaya çalışsa da günümüz şartlarında bunu tamamen engellemek çok da mümkün değildir. Ancak anne babalar çocukları için eğlenceli ve eğitici aktiviteler düzenleyerek çocukların ekrana olan ilgilerini azaltabilir ve dolayısıyla hem çocukları ile keyifle vakit geçirebilir hem de onların gelişimine katkı sağlayabilir. 

Çocukların Gelişimine Katkı Sağlayan Aktiviteler Nelerdir?

Anne babaların çocukları ile birebir zaman geçirmesi ve bu süre zarfında çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimini destekleyici aktivitelerin yapılması çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar anne babasıyla kaliteli zaman geçiren çocukların çok daha mutlu ve özgüvenli bireyler olduğunu göstermektedir. Çocukların gelişimine katkı sağlayan en önemli aktivite kesinlikle oyundur. Çocukların ekran karşısında tek yönlü bir iletişimle zaman geçirmesi yerine anne babaları ile iki yönlü iletişimle gerçekleştirecekleri oyunlar oynamaları onlar için çok daha faydalıdır. Çocuğun yaş dönemine ve gelişimine uygun olarak seçilen oyunlar çocuğun hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine büyük katkı sağlar. Oyun dışında ise anne babaların çocuklarla birlikte temizlik, yemek ya da alışveriş gibi aktiviteleri gerçekleştirmesi ve bu aktiviteler sırasında çocuğun yapısına uygun şekilde sorumluluklar verilmesi de çocuğun özellikle de sorumluluk bilincinin gelişmesinde oldukça etkilidir. Kitap okuma, kendi eşyalarını toparlama ve diş fırçalama, yüz yıkama gibi özbakım becerilerinin gelişmesi gibi aktiviteler de çocuk gelişiminde önemli basamaklardır. Ancak bu aktiviteleri çocuğa “haydi odanı topla” gibi cümlelerle dikte etmek yerine “haydi birlikte odanı toplayalım” gibi cümlelerle rol model olarak gerçekleştirmek çok daha etkilidir.

Çocuklarla Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Çocukların gelişimine katkı sağlayan en önemli unsurun oyun olduğu yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Bu nedenle de anne babalar için çocukları ile birlikte oyun oynamak çocukların gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Çocukların soru sorma ve cevap verme yeteneğini geliştiren aynı zamanda da dikkat geliştirmede büyük etkisi olan “Evet-Hayır” oyunu, evde çocuklarla oynanabilecek oyunlardan biri. Çocuklarda dikkat ve konsantrasyon gelişimi için oldukça etkili olan “Bil Bakalım Ne Çizdim?” isimli oyun da evde oynanabilecek diğer oyunlardan biri. Kalabalık aileler için evde oynanabilecek en keyifli oyunlardan biri de minder kapmacadır. Sandalye kapmaca oyunundan tek farklı müzik kesildiğinde bir sandalyeye değil belirlenen minderlere oturan oyuncular için bu oyun hem çok eğlenceli hem de çocukların fiziksel gelişimi açısından oldukça faydalı. Bu gibi oyunların dışında tahmin etme oyunları, okuma yazma bilen çocuklar için “İsim-Şehir”, hayvan bulmaca, gibi oyunlar da ev içerisinde çocuklarınızla keyifle oynayabileceğiniz oyunlar arasında yer alıyor.

Çocuklarla Kıyafet Tasarımı Yapmak

Çocuklarla oyun oynamak dışında onların gelişimine olumlu katkı sağlayacak farklı aktiviteler de bulunur. Çeşitli deneyler yapmak, yemek hazırlamak ya da resim yapmak gibi yaratıcılığı geliştiren aktiviteler oldukça iyi seçeneklerdir. Eğer çocuğunuzun kıyafetlere özel bir ilgisi varsa onlarla birlikte yeni kıyafetler de tasarlayabilirsiniz. Evdeki kıyafetlerden, atkı ya da şal gibi parçalardan ya da varsa farklı kumaşlardan yeni kıyafet tasarımları yapabilirsiniz. Çocuğunuzun kıyafetlerinin üzerine çeşitli aksesuarlar tasarlayarak yeni ve farklı kıyafetler ortaya çıkarabilirsiniz. Evinizde fazla kumaşlar varsa çocuğunuzdan kendisi için ya da oyuncakları için giysiler tasarlamasını da isteyebilirsiniz. Bu hem çocuğunuzun yaratıclığının gelişmesinde hem de el becerileri kazanmasında oldukça etkili olacaktır. Çocuklarınız için birlikte tasarladığınız kıyafetleri giyerek birlikte güzel anılar da oluşturabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Çocukların Öğrenme Becerisi Nasıl Gelişir?

Diğer Yazılar

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır

İdilbaby & Mamino’da yüzlerce ürün keşfedilmeyi bekliyor.

ALIŞVERİŞE BAŞLA
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet {{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 87})[0].Name}}
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
ÜRÜNLER
  • {{p.Name}}

    {{p.OldPrice }} TL
    {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN