1000 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!
Whatsapp İLETİŞİM 0533 155 45 85
Menu
Hesabım
Sepet0

Bebek Kıyafetlerinde En Çok Tercih Edilen Renkler Hangileridir?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Bebek Kıyafetlerinde En Çok Tercih Edilen Renkler Hangileridir?

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Var olan tüm renklerin bir anlamı vardır ve bu renkler insanlar üzerinde belirli bir etkiye sahiptir. Ancak bu etkiyi sadece yetişkin bireyler üzerinde düşünmek doğru değil. Ortalama 2-3 aylık olan bebekler de dış dünyayı algılamaya ve çevrelerindeki uyaranlara karşı daha duyarlı olmaya başlarlar. Bu durum renkler için de geçerlidir. Bir bebek 3 aydan itibaren renkleri algılamaya ve bu renklere tepki vermeye başlayabilir. Bu nedenle tıpkı yetişkinler üzerinde olduğu gibi renklerin bebeklerin psikolojisi üzerinde de bir etkisi vardır. Bu etkinin varlığının bilinmesi anne babaları bebekleri için yapacakları kıyafet ve oyuncak renk seçimlerinde ya da bebek odası için kullanacakları renklerin tercihinde daha bilinçli davranmaya zorluyor. 

Ülkemizde geleneksel olarak bebek kıyafetlerinde en çok tercih edilen iki renk pembe ve mavidir. Bu renk seçimi genellikle bebeğin cinsiyetine göre yapılır. Erkek bebekler için mavi kız bebekler için ise pembe renk tercih edilir. Ancak gün geçtikçe anne babalar bebekleri için bu geleneksel yaklaşımdan uzaklaşarak bebekleri için daha farklı renkler seçmeye de başladı. Özellikle de bebek odalarında beyaz, bej ve kahverengi gibi daha sade ve pastel renkler son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Bebek kıyafeti için renk seçimlerinde renklerin psikolojik anlamlarını ve psikoloji üzerindeki etkilerini bilmek de oldukça önemli. Renklerin dilini bilmek bebeklerin daha sakin, huzurlu, neşeli ve enerjik hissetmelerinde önemli derecede etken. Bakalım renklerin anlamları ve bebekler üzerindeki etkileri nelermiş?

Renk Seçiminin Anlamı ve Psikolojik Etkisi Nedir?

Bebekler için renk seçimi yaparken bu seçimin benek üzerinde yalnızca ruh hali ve davranışları ile ilgili olmadığını göz önüne almak gerekir. Gerek kıyafet tercihlerinde gerekse de bebek odası dekorasyonunda kullanılacak tüm renklerin bebeklerin beyin gelişimleri, uyku alışkanlıkları, hafıza gelişimi gibi birçok süreçte etkili olduğunu unutmamalısınız.

Bu anlamda renkleri genel olarak iki kategoriye ayırabiliriz; sıcak renkler ve soğuk renkler. Sıcak renkler genellikle insan psikolojisi üzerinde canlandırıcı ve enerji verici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda uyumluluğu da temsil eder. Bu nedenle kırmızı, sarı, turuncu gibi sıcak renkler bebeklerin kıyafetlerinde ve diğer dekorasyon öğelerinde kullanılabilir. Ancak sıcak renkleri bebeğinizin uyuduğu odada kullanmaktan kaçınmanız, bebeğin odasında daha huzurlu hissetmesi ve dinginleşerek uykuya daha kolay dalabilmesi açısından da önemlidir. Sıcak renkleri özellikle yürümeye yeni başlayan bebeklerin kıyafet seçimlerinde tercih edebilirsiniz. Bu renkler bebeğinize canlılık vererek yürüme eylemini daha hızlı gerçekleştirmesine neden olabilir. 

Soğuk renkler ise sıcak renklerin aksine sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Mavi, mor, yeşil gibi renkler soğuk renklerdir. Soğuk renklerin yatıştırıcı etkilerinden yararlanmak için bebek odalarında bu tonları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizin yatağında kullandığınız tekstil ürünlerini ve uyku için giydiği pijamaları da bu renklerden seçerek daha kolay ve rahat bir şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. 

Renk Seçimi Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Bebek kıyafeti için renk seçimleri genellikle renklerin psikoloji üzerindeki etkisi göz önüne alınarak gerçekleştirilmelidir. Burada önemli olan tek bir rengi seçmek ve tüm ürünleri bu renk seçimi çerçevesinde kurgulamak yerine farklı amaçlara hizmet eden giyim ürünlerini ya da bebek eşyalarını farklı renklere göre oluşturmaktır. Örneğin bebek odası dizaynında bebeğinizin uyuyacağı alanın daha sakinleştirici renk tonları ile dekore edilmesi önemlidir. Ancak aktivite gerçekleştireceği, oyun oynayacağı ya da bir şeyler öğreneceği kısımların da daha canlı renklerden oluşturulması avantajlı bir seçim olacaktır. Aynı şekilde bebek kıyafeti konusundaki renk seçimlerinin de buna göre yapılması gerekir. Uyku ya da dinlenme saatinde giydiği kıyafetleri her zaman rahatlatıcı ve dinginleştirici tonlardan seçmeniz gerekir. Ancak yürümek, koşmak ya da oyun oynamak gibi hareketli aktiviteler sırasında giyeceği kıyafetlerin enerji verici ve canlandırıcı renk tonlarından seçilmesi çok daha iyi bir tercih olacaktır.

İlginizi çekebilir: 12 Ayda Bebeğinizin Zeka Gelişimi

Diğer Yazılar

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır

İdilbaby & Mamino’da yüzlerce ürün keşfedilmeyi bekliyor.

ALIŞVERİŞE BAŞLA
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet {{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 87})[0].Name}}
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
ÜRÜNLER
  • {{p.Name}}

    {{p.OldPrice }} TL
    {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN