1000 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!
Whatsapp İLETİŞİM 0533 155 45 85
Menu
Hesabım
Sepet0

Çocukların Kendi Kıyafetlerini Seçmesine İzin Vermenin 4 Faydası

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çocukların Kendi Kıyafetlerini Seçmesine İzin Vermenin 4 Faydası

 

Anne ve babaların çocukları ile ilgili en çok istedikleri konuların başında kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme becerilerinin gelişmesi gelir. Bu nedenle de anne babalar çocuğun gelişim dönemine uygun şekilde gerekli ortamı hazırlayarak bu becerileri kazanmasına destek olurlar. Çocuklar belli yaş dönemlerinde belli beceriler kazanırlar. Giyinmek de bu becerilerden biridir. Çocuğunuzun bu beceriyi kazanmaya hazır olduğunu gösteren bazı işaretler vardır. Örneğin çocuğun çoraplarını ya da hırkasının kolunu çıkartması, kıyafetlerini veya toka, papyon, kemer gibi aksesuarlarını çekiştirmesi bu işaretlerden biridir.  Ortalama 18 -24 aylık süreçte çocuklar yavaş yavaş bu beceriyi kazanmaları için hazırlanabilir. Çocuğun kendi başına giyinmesi aynı zamanda mahremiyet duygusunun gelişmesi için de önemli bir adımdır. Çocuğunuzun bu beceriyi kazanmasına yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri de kendi kıyafetlerini seçmesine izin vermektir. Bir mağazada alışveriş yaparken ya da evde hazırlanırken giyeceği kıyafeti kendisinin seçmesini sağlamanın birçok faydası bulunur. Gelin bu faydalara biraz daha yakından bakalım. 

Bireyselliği ve Yaratıcılığı Teşvik Eder

Çocuğunuza kendi kıyafetlerini seçmesi için izin vermeniz her şeyden önce çocuğun kişisel gelişimi için büyük fayda sağlar. Kendi seçimlerini yapan çocuk bir birey olduğunu fark eder ve bu da özgüvenini büyük ölçüde artırır. Kendi kararlarını vermeye başlaması; varlığını fark etmesi, kişiliğini geliştirmesi ve kendine olan güveninin artması açısından oldukça önemlidir. Evden çıkarken gideceğiniz yeri söyleyerek ona hangi kıyafetlerini giymeyi istediğini sormanız bu aşamada oldukça işlevsel olabilir. Eğer seçim yapmakta zorlanacağını düşünüyorsanız birkaç kıyafeti gideceğiniz yere ya da mevsime uygun şekilde seçerek çocuğunuzun önüne koyabilir ve bu seçenekler arasından tercih yapmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde alışveriş yaparken ona hangi kıyafeti almak istediğini ya da hangi rengi tercih edeceğini de sorabilir ve cevabına göre ürün satın alabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun karar verme becerileri de gelişecektir. Aynı zamanda kıyafet seçimi yapması çocuğunuzun daha yaratıcı şekilde düşünmesine de yardımcı olacaktır. 

Çocukların Yaratıcılığını Geliştirir

Çocuklarınızın kıyafetlerini kendilerinin seçmesine izin vermek yaratıcı yönünün gelişmesine de oldukça yardımcı olur. Renk kombinasyonları hakkında düşünmesi, giyeceği parçaları bir arada düşünebilmesi ve gideceği yere uygun kıyafet düşünmesi daha yaratıcı ve tasarımsal düşünmesinin önünü açacaktır. Bu konuda çocuğunuza örnek olmak için kendi kıyafetlerinizi seçerken çocuğunuzun sizi izlemesini sağlayabilirsiniz. Çünkü çocuklar çoğunlukla becerilerini ebeveynlerini taklit ederek kazanırlar. 

Sorumluluk Duygusunu Pekiştirir

Çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesi ebeveynleri için en önemli konuların başında gelir. Kendi kıyafetlerini seçmesi çocuktaki sorumluluk bilincinin gelişmesine oldukça yardımcı olacaktır. Seçim yapmak ve bu seçimin sonuçlarını direkt olarak yaşamak çocuk için önemli bir aşamadır. Örneğin parkta oynamak için kıyafet seçmesini istediğinizde çocuğunuz rahat edemeyeceği bir kıyafeti seçebilir. Bu durumda müdahale etmeyin ancak sadece rahat edemeyebileceğini ama yine de isterse bu kıyafeti giyebileceğini söyleyin. Eğer yine de bu kıyafeti tercih eder ve parkta rahat edemez ise bu durumdan kendisinin sorumlu olduğunu ve bir dahaki sefere daha doğru karar vermesi gerektiğini anlayacaktır. Ek olarak kıyafetlerini kendisinin seçmesi ona bir sorumluluk bilinci yükler. Evden çıkmadan önce hazırlık aşamasında kıyafetlerini seçmesi gerektiğini bilen çocuk görev bilinci ile hemen işe koyulacaktır. 

Zaman Kazanmanıza Yardımcı Olabilir

Anne babaların en çok ihtiyacı olan şeylerden biri de biraz daha fazla zamandır. Çocuğunuza kendi kıyafetlerini seçmesi için izin vermek size ihtiyacınız olan zamanı sağlar. Çocuğunuz kendi alanında kıyafetlerini seçerken siz de kendiniz için hazırlık yapabilir ve bu süreci rahat şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu hem çocuğunuz için bir oyun süreci hem de sizin için serbest bir zaman dilimi olacaktır. Ancak aceleniz olduğu durumlarda karar sürecinin uzayacağından endişe ediyorsanız seçenekleri aza indirerek süreyi kısaltabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır

İdilbaby & Mamino’da yüzlerce ürün keşfedilmeyi bekliyor.

ALIŞVERİŞE BAŞLA
SEPETİNİZ
{{item.Name}}
{{item.Name}}
{{item.Amount}} Adet {{(item.ProductFeatures | filter: {Id : 87})[0].Name}}
{{item.TotalPrice | number:2}} TL
{{item.TotalOldPrice | number:2}} TL
ÜRÜNLER
  • {{p.Name}}

    {{p.OldPrice }} TL
    {{p.Price}} TL
TÜM SONUÇLARI GÖRÜN